Proclení mangy ze zahraničního e-shopu

Skoro každý sběratel dojde do bodu, kdy nemá na vybranou, než nakupovat ze zahraničních obchodů, často je to i levnější. Mnozí se však obávají případného čelního řízení a když náhodou přijde strašidelný email, dopis či SMS, že balík podléhá celnímu řízení, mnozí si s tím neví rady.

Proto tady máte od ClarianJacoberova Discordu jednoduchý návod co dělat a nedělat, pokud vám takový dopis přijde:

NÁKUP ZE ZEMÍ EU

Nákup v zemích EU je nejsnadnější. Máme zde zákon proti dvojímu zdanění a běžná praxe je, že DPH(VAT) bude zahrnuto už při placení. Zboží tak nepodléhá celnímu řízení a doputuje rovnou k vám domů. Navíc nemusíte nijak řešit clo.

NÁKUP ZE ZEMÍ MIMO EU

Tady nám může nastat komplikace v podobě celního řízení a bohužel většina námi nejpoužívanějších obchodů se nachází právě ve Velké Británii, tedy mimo EU.

Když nakupujete v zahraničí, nejpodstatnější informací je, zda je v ceně výrobku zahrnuto VAT, neboli DPH. Většina stránek tuto informaci píše hned u výrobku, případně ji často najdete na jejich stránkách pod záložkou “shipping”. Hledejte údaje o “taxes” nebo “VAT”.

Podstatné je, že kontrole podléhají VŠECHNY balíky příchozí ze zemí mimo EU. Tato prvotní kontrola probíhá v první EU zemi, kde se balík objeví. Pro nás to je většinou Německo (díky jejich velkému mezinárodnímu letišti) a vy tedy neřešíte nic. Občas se ale stane, že balík přistane rovnou na letišti v Praze, v této chvíli Vám často přijde oznámení o celním řízení (jedná se o onu prvotní kontrolu, neznamená to, že nutně budete muset něco platit).

Situace, které mohou nastat:

VAT/DPH je zahrnuto v ceně

  1. DPH je zaplaceno:
    • Pokud jste DPH už zaplatili na e-shopu, v lepším případě prodejce k balíku dodá všechny potřebné informace a tedy i oznámení, že DPH již bylo zaplaceno.
    • Vstupní kontrolu za vás udělá buď cizí země (třeba to Německo) nebo Česko zcela automaticky a balík putuje rovnou k Vám domů.
  2. DPH je zaplaceno, ale někde se ztratilo potvrzení:
    • Pokud balík přistane prvně v jiné EU zemi, většinou nic neřešíte.
    • Pokud balík přistane v Česku, celní správa ho může (ale nemusí) zastavit.
    • Pokud vám balík zastaví na celnici, přijde vám dopis/e-mail/SMS. Ty Vás odkážou na webové stránky celní správy. Nyní máte obecně 3 možnosti:
      1. Balík odmítnout:
        • můžete přijít o zaplacené peníze za zboží
      2. Nechat se zastoupit u celního řízení:
        • v tomto případě budete muset poskytnout údaje o nákupu (fakturu či jiné potvrzení) svému zástupci.
        • Pokud je VAT jasně uvedené ve faktuře, nic neplatíte a i samotné zastoupení máte zdarma.
        • Pozn.: Toto dělejte pouze, pokud je ve faktuře jasně uvedená položka VAT!!! Některé obchody tuto položku do faktury zvlášť neuvádějí a chybí v ní tak potvrzení, že DPH zaplacené skutečně bylo. V tomto případě byste DPH byli nuceni znovu platit a navíc dát poplatek 110-500Kč za zastoupení.
        • Příklad faktury s uvedeným VAT:
      3. Odbavit se sám:
        • Tuto možnost zvolte nejlépe pokaždé, ale převážně, pokud ve faktuře nevidíte specificky uvedené VAT. Web Vám následně poskytne přehledný formulář k vyplnění, které je velmi snadné. (info k vyplnění najdete níž)

VAT/DPH NENÍ zahrnuto v ceně a není tedy zaplacené:

  1. DPH po vás chtít NEbudou:
    • Pokud máte štěstí, balík vzácně projde až k Vám domů bez žádného placení.
  2. DPH po vás budou chtít uhradit:
    • Tyto balíky jinak vždy podléhají celnímu řízení v Česku a dostanete tedy dopis/email/sms s odkazem na web celní správy.
    • Pokud jste si vědomi toho, že DPH jste neplatili, NENECHÁVEJTE se zastoupit. Při placení DPH zaplatíte navíc i poplatek za zastoupení 110-500 Kč (podle dovozce). Mnoho lidí udělá tuto chybu, protože se bojí celní řízení sami vyplnit, ale prodraží se Vám to v řádech stovek korun.
    • Vždy dávejte možnost ODBAVIT SE SÁM, nebudete tak platit navíc za zastoupení. (Návod na odbavení najdete níž)

JAK SE ODBAVIT

Odkaz na web celní správy Vás pošle na snadný online formulář. Detailní návod najdete taky na linkovaném webu.

DPH

  • V online formuláři zadáte tyto informace:
    • Obecné info: kdy jste zboží zakoupili, z jaké jde země, od jakého prodejce, kde má sídlo (najdete snadno na internetu), atd.
    • Cenu zboží a případně cenu poštovného.
    • Kód zboží. Tento kód slouží k určení, o jaký typ zboží se jedná, jelikož od toho se odvíjí výše DPH (10%, 15% nebo 21%). Mangy i light novely naštěstí spadají pod kód knih, tedy pouze 10% DPH. Když zadáte špatný kód, budete platit více!
    • Položku IOSS. IOSS je elektronické číslo v mezinárodní databázi a dostane ho každý e-shop, který odvádí DPH. Tedy slouží jako potvrzení, jestli jste DPH už zaplatili rovnou na e-shopu, nebo ještě ne.
      1. Pokud jste DPH skutečně už platili a číslo IOSS nikde v potvrzení nákupu nemáte, napište email prodejci (tomu online obchodu), aby Vám číslo IOSS zaslali.
        • Pokud Vám ho zašlou, vyplňte a nic dále platit nebudete. Máte hotovo.
        • Pokud Vám ho odmítnou zaslat (stává se častěji), necháte položku čísla prázdnou, ale automaticky to znamená, že musíte znovu platit DPH. Formulář odešlete a do pár hodin Vám přijde vyčíslení DPH, které online zaplatíte.
          Následně účtenku za zaplacení DPH pošlete mailem danému e-shopu a oni mají povinnost Vám tuto částku zpětně proplatit. (Tedy zaplatíte sice DPH podruhé, ale e-shop Vám následně peníze vrátí)
      2. Pokud jste DPH ještě neplatili, vyplňte formulář úplně stejně. Položku IOSS tedy necháte prázdnou. Do pár hodin Vám přijde příkaz k zaplacení DPH. Po zaplacení balík pustí dál.
  • Rozhodně s vyplněním celního řízení neotálejte. Jakmile obdržíte oznámení, že celní správa drží Váš balík, odpočítává se Vám čas. 3 dny máte zdarma čas na vyplnění celního řízení. Pokud ale tuto dobu přesáhnete, za každý následný den budete platit navíc poplatek (tuším teď je to 50Kč za den).
  • Pozor na expresní dopravce. Pokud nakupujete ze země mimo EU, snažte se vyvarovat expresním dopravcům. Jejich úkolem je dostat k Vám balík co nejrychleji a často tak celní řízení udělají sami za Vás, aniž by Vás jakkoli kontaktovali. Vy se pak často u převzetí balíku můžete divit nečekanému doplácení v řadách stovek korun za poplatek spojený se zastoupením u řízení.

CLO

  • Co se týče cla, tak to se platí pouze ze zemí mimo EU a pouze pro balíky nad 150 euro (čistě za zboží, poštovné se nepočítá). Pokud tedy Váš balík je levnější než 150 euro, cla se vůbec nemusíte bát.
  • Pokud je ale Váš balík dražší než 150 euro, budete muset zaplatit také clo. Clo se pak ale nevypočítává pouze z hodnoty samotného zboží ale také z ceny případného poštovného (tedy z celkové zaplacené částky).

DOTAZY

Pokud máte nějaké další otázky nebo chcete poradit, napište autorce návodu: Clarian na Jacoberově Discordu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *